петок, 30. септември 2022. Вести денес: 156
home Вести

По 50 години: Падна снег во Мароко

По 50 години: Падна снег во Мароко

Првпат во последните 50 години падна снег во јуниот дел на Мароко. Метеоролошката служба на Мароко соопшти дека снегот падна во близина на Загора и оти е последица на студен бран.

Во Загора падна од пет до осум сантиметри снег.

На почетокот од јануари годинава во најтоплата пустина во светот, Сахара падна снег.

Феноменот е последица на студениот бран, што најмногу го погоди градот Аин Сефра, северен Алжир.

Температурата во градот се спушти до минус 10 степени Целзиусови.

Коронавирус