сабота, 30. септември 2023. Вести денес: 7
home Вести

По 1 година објавена снимка од нападот во метрото, терористот се разнесува со бомба (ВИДЕО)

По 1 година објавена снимка од нападот во метрото, терористот се разнесува со бомба (ВИДЕО)

Снимка од обидот за терористички напад во 2017 година во Њујорк го објави руската телевизија Раша тудеј.

27-годишниот Акејад Улах тогаш на метро станицата ја активирал „цевната бомба“ која ја залепил за телото, и во таа прилика освен терористот повредени се уште 5 лица.

Нападот на 11 декември 2017 година се случил на метро станицата во близина на Тјамс сквер на Менхетен. Акајед Улах, кого њујоршката полиција го идентификувала како сторител на нападот на подземмната железничка нема криминално минато во Бангладеш.

Тој последен пат својата татковина ја посетил во септември. На сослушување изјавил дека на тероризам го навеле активисти од Исламската држава.