понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 95
home Вести

Племе на изолиран остров го доживеа принцот Филип како Бог: Еве како ќе ја одбележат неговата смрт

Племе на изолиран остров го доживеа  принцот Филип како Бог: Еве како ќе ја одбележат неговата смрт

Племе во далечната пацифичка островска држава Вануату, кое го сметаше принцот Филип како Бог, ќе ја одбележи неговата смрт со ритуална жалост и свечен танц, рече експертот.

Групата што живеела во селата на островот Тана во областа на поранешната англо-француска колонија го почитувала војводата од Единбург и верувала дека тој е реинкарнација на антички воин кој го напуштил островот за да војува.

Јасно духовна група верува во Јаохнанен и околните села дека воинот ќе се врати на островот со богата бела жена.

Етнологот Кирк Хафман, експерт за таканареченото „движење на принцот Филип“, изјави за Дејли телеграф дека „веројатно ќе има некоја ритуална жалост, некои посебни танци“.

– Фокусот е насочен кон мажите кои пијат пијалок добиен од коренот на растението пиперка – тоа е клучот за отворање на вратата кон друг свет. На Тани, овој пијалок не се смета за пијалок за пиење, но се верува дека го поврзува материјалот со нематеријалниот свет – рече Хафман.

Тој додаде дека островјаните можат да продолжат со духовните обичаи поврзувајќи ги своите верувања со принцот Чарлс, кој последен пат го посети Вануату во 2018 година.

Коронавирус