петок, 29. јули 2022. Вести денес: 70
home Вести

Плажите на Флорида ќе се затворат поради непочитување на мерките

Плажите на Флорида ќе се затворат поради непочитување на мерките

Повеќе плажи во американската држава Флорида ќе бидат повторно затворени за да не се собираат голем број луѓе во обид да се спречи натамошно ширење на коронавирусот.

Гувернерот на таа американска држава Рон Де Сантис рече дека собирите на млади доведуваат до зголемување на бројот на пациенти.

Властите во таа земја најавија забрана за консумирање алкохол во баровите, а причината, како што појасни Де Сантис, е „широко распространето непочитување на мерките“.

Во округот Броуард неколку ресторани беа затворени затоа што не го почитувале ограничувањето за бројот на гости и обврската да носат маски.

Властите во Броуард и Мајами-Дејд најавија дека ќе ги затворат плажите за време на одбележувањето на американскиот национален празник – Денот на независноста, на 4 јули.

Во Флорида во последните 24 часа се регистрирани 8.300 нови случаи на заразени со коронавирус, а починаа 29 лица.

Коронавирус