вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 110
home Вести

Планирал терористички напад во Франкфурт: Уапсен 17-годишен исламист

Планирал терористички напад во Франкфурт: Уапсен 17-годишен исламист

Германската полиција денеска соопшти дека уапсила еден 17-годишен исламист, кој е осомничен дека планирал терористички напад во градот Франкфурт.

Апсењето било извршено на 1 септември, откако полицијата проценила дека тој подготвува напад од сериозни размери.

Уапсениот поседувал инструкции за изработка на експлозивни направи и се обидувал преку интернет да ги порача потребните хемикалии. Помали количества од хемикалиите биле најдени во неговиот дом.

Засега не е јасно во која фаза биле подготовките за нападот, односно дали поседувал доволно од хемиските средства за да произведе бомба.

Коронавирус