четврток, 23. септември 2021. Вести денес: 10
home Вести

Пит Бутиџиџ се повлече од натпреварот за Белата куќа

Пит Бутиџиџ се повлече од натпреварот за Белата куќа

Кандидатот за Демократска партија, Пит Бутиџиџ, одлучи да се повлече од трката за Белата куќа. Бутиџиџ даде изјава во неговиот роден град Саут Бенд, Индијана.

„Нашата цел секогаш беше да им помогнеме на обединување на Американците да го поразат Доналд Трамп“, рече тој. „Затоа, мора да признаам  дека во оваа фаза од трката, најдобриот начин да останеме верни на овие цели е да се повлечам и да помогнам да се обедини нашата партија и нашата земја“, додаде Бутиџиџ (38).

Таа изјава беше дадена по тешкиот пораз во Јужна Каролина. Тој ја напушти трката два дена пред супер-вторникот, на кој 14 држави ќе го изберат својот кандидат.

Во дебатата, тој се позиционира како умерен кандидат и го критикуваше прекумерното насочување на партијата налево.

Коронавирус