среда, 27. јануари 2021. Вести денес: 135
home Вести

Писмо со „непозната материја“ доставено до база во САД, три лица хоспитализирани

Писмо со „непозната материја“ доставено до база во САД, три лица хоспитализирани

Три лица се хоспитализирани, а 11 други се пожалиле на здравствени тегоби откако во американската воена база Арлингтон во Вирџинија било отворено писмо кое содржело „непозната материја“.

– Некој го отворил писмото и на сите во канцеларијата им се слошило, изјави портпаролка на здружената база „Маер-Хендерсон хол“, Леа Рубалкаба.

Писмото било отворено во делот во кој е стациониран Маринскиот корпус во близина на Вашингтон.

– Во базата е примен коверт кој содржел непозната супстанца. Персоналот во загрозената зграда веднаш презел превентивни мерки и го евакуира објектот, соопшти Маринскиот корпус на Твитер

Коронавирус