недела, 17. јануари 2021. Вести денес: 53
home Вести

Петмина загинати при уривање на хеликоптер во Јужна Кореја

Петмина загинати при уривање на хеликоптер во Јужна Кореја

Пет луѓе загинаа, а едно лице е повредено при пад на хеликоптер во близина на јужнокорејскиот град Поханг, соопшти денеска морнарицата на Јужна Кореја.

Хеликоптерот прво се запалил, а потоа паднал од висина од околу 10 метри.

Несреќата се случила во поморската база, каде секоја година американските и јужнокорејски маринци одржуваат вежби.

Се уште не се познати  причините за несреќата, истрагата е во тек.

Коронавирус