недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 98
home Вести

Петиција со барање на Петер Хандке да му се одземе Нобеловата награда за литература

Петиција со барање на Петер Хандке да му се одземе Нобеловата награда за литература

Поради радикалните идеолошки погледи и десничарската ангажираност на австрискиот писател Питер Хандке, покрената е петиција за повлекување на одлуката нему да му се додели Нобеловата награда за литература за 2019 година.

Откако беше соопштено дека Хандке е овогодинешниот лауреат, кој во 90-те години беше силен поддржувач на политиката на Слободан Милошевиќ, во јавноста се јавија жестоги негодувања и критики.

На платформата Change.org покрената е петиција на овој нобеловец да му се одземе престижната награда, а како причина се посочува дека тој сесрдно го поддржувал Милошевиќ, кој „беше одговорен за неправедна смрт на стотици илјади недолжни луѓе и десетици илјади силувани жени и мажи“.

До овој момент петицијата ја потпишаа над 10.0000 луѓе, а одлуката за доделување на Нобеловата награда за литература да му се додели на Хандке ја критикуваше и американскиот ПЕН Центар.
„Во момент на пораст на национализмот, автократското лидерство и раширените дезинформации во светот, книжевната заедница заслужува подобро од ова. Длабоко жалиме поради изборот на Нобеловата комисија за литература“, се вели во соопштението на американскиот ПЕН.

Според образложението на Академијата, Хандке ја добил наградата за „влијателно дело кое со јазична инвентивност ја истражи периферијата и специфичноста на човековото искуство“.

– Изненадени сме од изборот на пистаел кој со својот јавен глас ја поткопуваше историската вистина и понуди јавна сервилност на извршителите на геноцид, како што е поранешниот српски претседател Слободан Милошевиќ и лидерот на босанските Срби Радован Караџиќ, оцени претседателката на американскиот ПЕН Џенифер Иган.

Хандке во 2015 година ја доби награда Почесен граѓанин на Белград, а во 2012 година стана странски член на Српската академија на науки и уметност.

Иако на социјалните медиуми се упатени голем број честитки за наградата, сепак не се малку и оние кои потсетуваат на неговите минати дела, како што е тоа дека тој зборувал пред приврзаници на Милошевиќ на погребот во Пожаревац.

Амбасадорката на Косово во ОН потсети на еден од цитатите на Хандке: Понекогаш би сакал да сум српски православен свештеник кој се бори за Косово. Таа истакна дека во свет полн со брилијантни писатели, Нобеловиот комитет одлучи да награди пропагандист на етничка омраза и насилство.

Локални избори 2021