петок, 27. ноември 2020. Вести денес: 0
home Вести

Петгодишно момче со леукемија го запозна човекот кој му го спаси животот (ВИДЕО)

Петгодишно момче со леукемија го запозна човекот кој му го спаси животот (ВИДЕО)

Грант Медеирос има само пет години, но тој е благодарен за дарот на животот. Грант, по тешки две години, сега конечно е среќно и разиграно момче.

Кога имал 2 години, му била дијагностицирана леукемија.

Неговата мајка, Лори, објасни: „Брзо нè однесоа во болница. Тие го тестираа. Сфатија дека има тумор зад окото, има леукемија во ‘рбетот, зад окото, во нозете, колковите и горната лева рака “.

Грант се бореше херојски и мина низ кругови и кругови на хемотерапија. За жал, леукемијата му се врати минатата година. Му требаше трансплантација на коскена срцевина. За среќа, пронајден беше соодветен примерок.

Тој примерок му припаѓаше на човекот кој му го спаси животот минатата недела. Семејството поминало долг пат за да се сретне со Грејми Оси, лицето кое го спасило Грант.

„Неговото име е Грејми. Ми даде дел од неговата крв. Неговата крв сега е моја “, рече Грант.

„Во тоа време, син ми имаше 8 месеци и не се сомневав дали треба тоа да го сторам и се надевам дека ако на моето семејство некогаш му треба, некој ќе се однесува како мане“, вели Грејми.

Лори и нејзиниот сопруг, Филип, се бесконечно благодарни за добрината на Грејми. Лори вели: „Имаме поинаков поглед кон животот и тоа е прекрасно. Уживам во секој момент. Тој го спаси животот на нашиот син. Да не беше тој, не знам каде би биле. Ние сме му многу благодарни за тоа “.

Коронавирус