петок, 23. октомври 2020. Вести денес: 21
home Вести

Пет загинати лица во поплавите во Турција

Пет загинати лица во поплавите во Турција

Во поплавите кои го зафатија црноморскиот регион на северот од Турција, загинале најмалку пет лица а уште 12 се повредени, додека сѐ уште се трага по 12 исчезнати луѓе, потврдија турските власти.

Поради обилните дождови на турскиот брег на Црното Море и свлечиштата што се придвижија, евакуирани се станарите од станбените згради во провинцијата Риза.

Од надојдената вода спасени се 133 луѓе.

Коронавирус