петок, 10. јули 2020. Вести денес: 113
МЕГА БОМБА

Еве ја целата листа: Речиси цело семејство Заеви, министри, градоначалници и функционери на СДСМ добија кривични од Боки 13

home Вести

Пет рудари загинаа во рудник во Чешка

Пет рудари загинаа во рудник во Чешка

Најмалку петмина рудари загинаа, а 10 се повредени во експлозија на метан во рудник во североисточниот дел на Чешка, соопшти портпаролот на компанијата која управува со рудникот Иво Целеховски.

Уште осум лица се водат како исчезнато, додаде тој.

Спасувачки тимови трагаат по исчезнатите рудари.

Експлозијата се случила во дел од рудникот кој се наоѓа на околу 800 метри под земја.

МИА

Парламентарни избори 2020