недела, 28. мај 2023. Вести денес: 87
home Вести

Перуанскиот претседател обвинет дека примил пари од „Одебрехт“

Перуанскиот претседател обвинет дека примил пари од „Одебрехт“

Перуанскиот претседател Педро Пабло Кучински повторно е обвинет во корупција, поради тврдења дека висок функционер на бразилската градежна компанија „Одебрехт“ изјавил оти претседателот прифатил финансирање за предизборната кампања во 2011 година.

Обвиненијата против Кучински беа упатени синоќа од страна на адвокат на лидерката на опозицијата Кејко Фухимори, кој присуствуваше на сведочење на Хорхе Барата, поранешен директор на „Одебрехт“ во Перу. Адвокатот додаде дека Барата признал и за донации за членови на партијата на Фухимори.

Засега не е јасно дали наводните донации биле незаконски.

Во декември минатата година Кучински избегна импичмент поради обвинувања дека лажел за неговата претходна работа за „Одебрехт“. Тој тврди дека никогаш не добил донации од Адвокатската Комора.