сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 1
home Вести

Пентагон не знае каде потрошил 800 милиони долари

Пентагон не знае каде потрошил 800 милиони долари

Една од најголемите агенции на Пентагон не може да оправда потрошени 800 милиони долари, се наведува во извештајот на водечка ревизорска фирма, во кој имал увид „Политико“.

Ревизорската фирма Ернд енд Јанг открила дека Агенцијата за логистика на американското МО не успеала да документира повеќе од 800 милиони долари вложени во градежни проекти.

„Политико“ наведува дека извештајот доаѓа во време кога американскиот претседател Доналд Трамп предлага зголемување на военит буџет.

Таа ревзија, како штво оценува весникот, отвора нови прашања за тоа дали МО може одговорно да располага со годишнит буџет од 700, а камоли со дополнителните милијарди кои Трамп планира овој месец да ги предложи.

Коронавирус