петок, 16. април 2021. Вести денес: 0
home Вести

Пентагон ќе формира работна група за стратегија кон Кина

Пентагон ќе формира работна група за стратегија кон Кина

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа најави дека ќе се формира работна група во рамките на Министерството за одбрана за стратегија кон Кина.

– Работната група набрзо ќе почне со работа за да заземеме поцврста насока за прашањата поврзани со Кина, истакна Бајден при неговата прбва посета на Пентагон од стапувањето на должност претседател.

Тој додаде дека групата ќе биде составена од 15 цивили и воени советници, кои ќе имаат рок од четири месеци да ги претстават своите препораки.

Кина за САД е една од првите стратешки противници.

Коронавирус