сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 15
home Вести

Пентагон формира работна група за анализа на појави на НЛО

Пентагон формира работна група за анализа на појави на НЛО
title: Go Fast: Official USG Footage of UAP for Public Release duration: 00:02:05 site: Youtube author: null published: Fri Mar 09 2018 14:44:19 GMT-0500 (Eastern Standard Time) intervention: no description: GO FAST is the third of three official USG videos selected for release after official review by multiple government organizations. While To The Stars Academy of Arts & Science was the first to obtain a copy, it should be available to any member of the press or public via the Freedom of Information Act. This footage was captured by a U.S. Navy F/A-18 Super Hornet using the Raytheon ATFLIR Pod that was being operated by a highly trained aerial observer and weapons system operator whom the government has spent millions of dollars to train

Министерството за одбрана на САД одлучи да формира работна група за испитување на појава на неидентификувани летачки објекти (НЛО), се вели во соопштението на Пентагон.

Целта е да се подобрат перцепциите за тој проблем и за природата и потеклото на НЛО. Мисијата на работната група е да ги откријат, анализираат оние НЛО што можат потенцијално да претставуваат закана за националната безбедност на САД, се вели во документот.

Телевизијата Си-Ен-Ен, повикувајќи се на официјални претставници на министерството, објави дека Пентагон е во процес на формирање таква работна група, при што проектот го предводи првиот заменик секретар за одбрана Дејвид Норкист.

Во јуни, Доналд Трамп вети дека ќе размисли за отстранување на тајноста од материјалите за НЛО и особено за т.н. „Инцидент од Розвел“ што се случи на 4 јули 1947 година.

На крајот на април годинава Пентагон објави видеа од морнарицата на САД, кои според извештаите на медиумите се снимени „воздушни феномени“ што се карактеризираат како неидентификувани. Тие снимки направени се од американски воени авиони во ноември 2004 и јануари 2015 година.

Одамна се криени од министерството, иако нивната автентичност подоцна беше потврдена од морнарицата на САД. Кон крајот на 2017 година, се дозна дека Пентагон има тајна програма за собирање и анализа на податоци за „воздушно-вселенски закани“, за што биле потрошени десетици милиони долари. Првично, таа програма била во одделот за разузнавање на Министерството.