понеделник, 27. јуни 2022. Вести денес: 0
home Вести

Пенс одлучи за судбината на Трамп: Тој нема да се покори на притисокот на демократите, 25-тиот амандман не е наменет за тоа

Пенс одлучи за судбината на Трамп: Тој нема да се покори на притисокот на демократите, 25-тиот амандман не е наменет за тоа

Потпретседателот на САД, Мајкј Пенс изјави дека нема да се покорува на притисокот на демократите да се повика на 25-тиот амандман, тврдејќи дека тој не треба да служи како „средство за казнување или узурпација“.

Додека Конгресот беше на сред гласање за резолуцијата со која се повикуваше да се користи 25-тиот амандман во вторникот вечерта, Пенс ја отфрли таквата можност, велејќи во писмото до претседателот Ненси Пелоси дека верува дека ваквата постапка не е во непосреден интерес на државата.

„Не верувам дека ваквата акција е во најдобар интерес на нашата нација или е во согласност со нашиот Устав“, се вели во писмото.

Пенс направи паралели помеѓу јавниот обид на демократите во последен момент за да го принудат Трамп да се повлече и барањето тој да ја блокира потврдата за изборната победа на Џо Бајден.

„Минатата недела не попуштив на притисокот да ја искористам моќта што го надминува моите уставени овластување и да го утврдам резултатот од изборите и сега нема да попуштам во обидите на Претставничкиот дом да играат политички игри во време кое е сериозно за животот на нашите луѓе.

Пенс ја цитираше Пелоси како што рече „дека способноста на претседателот да функционира мора да биде утврдена од наука и факти“, наместо да се заснова на „коментар или однесување што не ни се допаѓа“, затоа што тој тврди дека амандманот не е дизајниран како „средство за казнување или узурпација“

Повикувањето на 25-тиот амандман на овој начин би претставувало страшен преседан

Иако Пенс одби да ја искористи својата потпретседателска моќ за отстранување на Трамп, се очекува Конгресот да го одобри актот за отповикување во денес, бидејќи за тоа би требало само просто мнозинство во домот контролиран од демократите. Написите на Домот со зелено осветлување го подготвуваат теренот за судење во Сенатот, каде на демократите ќе им требаат републикански гласови за да го постигнат двотретинското мнозинство потребно за да го осудат Трамп за „поттикнување бунт“ на 6 јануари, кога толпа негови приврзаници го нападнаа американскиот Капитол.

Трамп, кој беше блокиран на Твитер и Фејсбук, а денеска и на Јутјуб.

Коронавирус