среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 171
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Пелоси: Казни од 10.000 долари за конгресмените кои ќе одбегнуваат да бидат претресени на влезот во Капитол

Пелоси: Казни од 10.000 долари за конгресмените кои ќе одбегнуваат да бидат претресени на влезот во Капитол

Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, најави дека сака да им изрече казни до 10.000 американски долари на пратениците кои ќе одбијат да минат низ скенер за оружје на влезот во Домот, поради немирите што се случија на 6 јануари кога приврзаниците на Трамп упаднаа во Конгресот.

Детекторите за метал во вторникот вечерта беа поставени на влезот во Претставничкиот дом кога конгресмените дискутираа за импичментот на Трамп поради упадот во Капитол, по што пет лица беа убиени.

Неколку републикански конгресмени биле забележени како ги заобиколуваат детекторите за метал, додека други се жалеле за причината за инсталирањето, соопштија бротанските медиуми.

Пелоси најави дека кога Демократското мнозинство ќе се врати во Домот по 21 јануари, тие ќе изгласаат задолжителни казни за конгресмените кои не сакаат да ги следат правилата: 5.000 американски долари за првиот прекршок и 10. 000 долари за вториот прекршок, и таа сума ќе им биде одземена од платата.

Коронавирус