четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 104
home Вести

Пелоси го потпиша решението за импичментот на Трамп во Претставничкиот дом

Пелоси го потпиша решението за импичментот на Трамп во Претставничкиот дом

По синоќешното гласање за импичмент на американскиот претседател Доналд Трамп во Претставничкиот дом на САД, спикерката на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси, повтори дека претседателот е отповикан затоа што поттикнуваше на бунт и оцени дека тоа претставува „актуелна закана за нацијата“.

Пелоси потоа пред новинарите ја потпиша одлуката на Долниот дом на Конгресот за отповикување на претседателот Трамп, што ќе биде испратена до Сенатот за натамошно постапување.

Откако ја потпиша одлуката Пелоси без збор или дополнителен коментар ја напушти салата за прес-конференции.

Вкупно 232 конгресмени во Претставничкиот дом гласаа „за“ повлекување, наспроти 197, додека четворица не гласаа, потврди Си-Ен-Ен.

Вкупно седум пратеници во Долниот дом на Конгресот немаат право на глас.

Коронавирус