среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 141
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

ПЕКОЛОТ ПОВТОРНО ЗАПОЧНУВА ОД КИНА: Се гради нов карантински центар, сите стравуваат од повторување на 2020

ПЕКОЛОТ ПОВТОРНО ЗАПОЧНУВА ОД КИНА: Се гради нов карантински центар, сите стравуваат од повторување на 2020

Во северниот кинески град Сичаџуанг се гради објект од 3.000 карантински единици поради претпоставката дека ќе се зголеми бројот на пациенти со Ковид-19 за време на кинеската инарна Нова година.

Кинеските државни медиуми денеска објавија дека почна изградбата на карантинскиот центар на земјоделско земјиште во близина на Сичаџуанг, главниот град на провинцијата Хенеј, каде се пријавени голем број на новозаболени од Ковид-19.

Кина минатата година изгради полски болници и гимназиите ги претвори во центри за изолација на пациентите.

Коронавирус