среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 169
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Пекинг тестира милиони луѓе, изолира илјадници поради група заразена со Ковид во бар

Пекинг тестира милиони луѓе, изолира илјадници поради група заразена со Ковид во бар

Властите во главниот град на Кина, Пекинг, денеска преземаат мерки да ја спречат епидемијата на зараза со Ковид-19 што избувна во 24-часовен бар познат по евтин алкохол и голем метеж, при што милиони се соочуваат со задолжително тестирање, а илјадници се во изолација.

Избувнувањето на скоро 200 случаи поврзани со барот во центарот на градот кој штотуку повторно се отвори по минатонеделното олеснување на ограничувањата во Пекинг покажува колку ќе биде тешко за Кина да успее во својата политика за нулта-ковид, додека остатокот од светот одлучи да научи како да живее со вирусот.

Повторното појавување на зараза со ковид, исто така, предизвикува нови грижи за втората по големина економија во светот. Кина закрепнува од тешкиот удар од двомесечното затворање на Шангај, нејзиниот најнаселен град и трговски центар, кој исто така ги потресе глобалните синџири на снабдување.

Послужувањето во рестораните во Пекинг беше овозможено повторно на 6 јуни, по повеќе од еден месец во кој градот со 22 милиони жители спроведе различни мерки за забрана.

Многу трговски центри, спортски сали и други простори беа затворени, системот за јавен превоз беше делумно запрен, а милиони луѓе работеа од дома.

Коронавирус