среда, 28. јули 2021. Вести денес: 178
home Вести

Пекинг почнува програма за масовно тестирање од коронавирус на сите граѓани

Пекинг почнува програма за масовно тестирање од коронавирус на сите граѓани

Програмата за масовно тестирање од коронавирус наскоро ќе се спроведе во Пекинг бидејќи градот го проширува капацитетот за тестирање, изјави официјален претставник за здравство.

Во моментов Пекинг може да спроведе повеќе од 300.000 тестови на ден, во споредба со 40.000 во март, изјави на прес конференција Џанг Хуа, заменик началник за здравство на Пекинг.

Во Пекинг се земени брисеви на 2,95 милиони луѓе помеѓу 12 и 22 јуни, додаде тој.

Властите во Пекинг сакаат да извршат тестирање на милион луѓе на ден во 22 милионскиот град.

Коронавирус