вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Пашинјан подготвен за избори, но под одредени услови

Пашинјан подготвен за избори, но под одредени услови

Премиерот на Ерменија, Никол Пашинјан денеска изјави дека е подготвен да распише вонредни парламентарни избори, доколку опозицијата се согласи на одредени услови.

Пашинјан предложи и одржување референдум за усвојување на новиот Устав во октомври оваа година, објави агенцијата РИА.

Ерменскиот премиер се соочува со протести и политичка криза откако армијата побара негова оставка, што Пашинјан ја нарече обид за државен удар. (МИА)

Коронавирус