четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 110
home Вести

Партија покер заврши трагично: Со коронавирус се заразија осуммина, тројца починаа

Партија покер заврши трагично: Со коронавирус се заразија осуммина, тројца починаа

Група американски пензионери, пријатели и вљубеници во покерот, не се загрижувале многу околу коронавирусот, но нивната последна партија во Авентура, Флорида, САД, заврши трагично… Сите осуммина се заразени, сите се разболеле во период од една седмица, а тројца од нив починаа.

Синот на една од жртвите, сведочи како мајка му постојано го предупредувала својот сопруг да води сметка.

Инаку, се работи за група њујорчани која по пензионирањето се преселила на Флорида. Долгогодишни пријатели и страсни покерџии – нешто што Мерси Фридман и брачниот пар Беверли Глас и Фред Сандс – сите над 80 години, ги чинеше живот.

Денес на Флорида има 22.000 заразени и 590 починати лица. (МИА)

Коронавирус