четврток, 9. април 2020. Вести денес: 176
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Парламентарните избори во Иран

Парламентарните избори во Иран

Почна гласањето на парламентарните избори во Иран каде конзервативците се фаворити.

Конзервативците се сметаат за фаворити во момент на јавно незадоволство од умерениот претседател Хасан Рохани, поттикнато и од економската криза и другите проблеми.

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Каменеи ја испочитува традицијата со гласање рано на денот на изборите. Тој повторно ги повика 58-те милиони гласачи во Иран да гласаат во голем број и „што е можно побрзо“ за да се „гарантира националниот интерес“.

Единаесеттиот ирански парламент, по Исламската револуција во 1979 година, ќе започне со работа во контекст на засилени тензии со САД тешката рецесија во која е државата.

Коронавирус