петок, 20. мај 2022. Вести денес: 58
Во живо

„Промените се случуваат, секогаш со народот“ во Општина Гевгелија

home Вести

ПАРИЗ ПОВТОРНО Е ГРАД НА ДУХОВИТЕ: Французите го живеат првиот викенд на вториот карантин (ФОТО)

ПАРИЗ ПОВТОРНО Е ГРАД НА ДУХОВИТЕ: Французите го живеат првиот викенд на вториот карантин (ФОТО)

Помалку од шест месеци по излегувањето о строгите мерки на изолација, Французите овој викенд мора да останат дома. Но, дел од населението, а особено малите трговци, поддржани од градоначалниците, се чини помалку подготвени да ги почитуваат правилата, јави дописникот на МИА.

Мерките на оваа олеснета излолација, кои стапија во сила вчера, се јасни: како во пролетта, може да се „земе воздух“ само најмногу еден час и во радиус од еден километар од својот дом. Исклучоците ви дозволуваат да одите на купување по основните намирници или да одите на лекар.

Но, сите ресторани, барови и продавници што се сметаат за „несуштински“ мора да ја спуштат ролетната. Дури и ако некои се спротивставуваат.

Така, градоначалниците на малите и средни градови (Перпињан, Брив, Бон, Валенс, Шалон-сур-Сон, Колмар итн.) издадоа декрети со кои се овластува отворање на непрехранбени бизниси во нивниот град, осудувајќи ја „илегалноста“ на третманот наспроти масовната дистрибуција и продажбата преку Интернет. Неколку префектури побараа повлекување на овие наредби.

За градоначалниците кои не ги почитуваат мерките на владата нивниот акт е „морален и политички“ чин и има за цел „да испрати сигнал за пратениците да се зафатат со темата конкуренција од супермаркети “.

Конфедерацијата на мали и средни претпријатија гарантира дека „локалната трговија, веќе ослабена од трговијата преку Интернет, сега е во опасност од смрт“.

Истовремено стануваат се побројни повиците за повторно отворање на книжарниците. Издавачите (Антоан Галимард, Одил Жакоб и др.), Авторите (Енки Билал, Патрик Модиано итн.) и книжарите потпишаа трибина објавена во Ле Монд в, со барање за отворање на овие продавници кои се „безбедни места“ „Благодарение на здравствениот протокол спроведен во последните месеци.

„Денес Интернетот станува главната мрежа за продажба на книги. Тоа што сите книжарници се принудени да затворат е целосно несфатливо “, се вели на овој форум.

-Да, изолацијата е тест за сите Французи, твитна министерот за здравство Оливие Веран. „Но, ве потсетувам дека Ковид19 е: еден пациент на секои две секунди. Една хоспитализација на секои 30 секунди. Една смрт на секои 4 минути. Да го почитуваме овој карантин, да бидеме обединети. Државата ќе заштити и поддржи “.

Со овој нов карантин планиран „минимум“ до 1 декември, владата има за цел да се врати бројот на заразените на „околу 5.000“ случаи дневно.

„Сè уште имам впечаток дека севкупното француско население ја сфати тежината на ситуацијата во која се наоѓавме и тежината на ситуацијата што може да се појави“, процени во саботата на БФМ ТВСтефан Годри, професор по интензивна медицина во болницата Ависен во Бобињи.

И покрај сè, „илузорно е да се мисли дека четиринеделното затворање ќе ни овозможи да го поминеме Божиќ како ништо да не се случило“, предупреди во „Ле Фигаро“ Виторија Колиза, директор за истражување на „Инсерм“.

-Времетраењето на затворањето ќе зависи од неговата ефикасност, но во сите случаи ќе биде потребно да се избере внимателно излегување од него: затворање на одредени деловни активности, можно воспоставување полициски час и сл.

Како и при првото затворање, Французите кои сакаат да земат воздух или да одат на пазар оваа сабота, мораат да имаат донесат привремена потврда, инаку им следува казна од 135 евра.

Од друга страна, постојат три големи промени во споредба со пролетта: училиштата, основните и средните повторно ќе се отворат во понеделник по празниците на сите светци, ќе може да се посетуваат станарите на домовите за стари лица и работата на лице место ќе може да продолжи, дури и ако употребата на теле-работа станува правило.

Властите ќе прават преглед на секои две недели за еволуцијата на епидемијата од која починаа повеќе од 36.500 луѓе, за да видат дали мерките треба да се зајакнат или олеснат.

Коронавирус