четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 162
home Вести

Шпанскиот крал во изолација по контакт со заболен од Ковид-19

Шпанскиот крал во изолација по контакт со заболен од Ковид-19

Шпанскиот крал Фелипе Шести (52) од вчера влезе во десетдневен карантин, откако бил во близок контакт со лице заразено со коронавирусот, соопшти кралското семејство.

Британските медиуми јавуваат дека кралот ги откажал сите јавни собири за време на карантинот, иако вчера присуствуваше на научен состанок во Мадрид.

Кралицата Летиција и нејзините две ќерки ќе продолжат со планираната кралска програма, додаваат извори од кралското семејество.

Шпанија од почетокот на пандемијата регистрира 1,58 милиони случаи на коронавирус, а 43.131 лица досега го загубија животот од болеста.

Коронавирус