сабота, 31. октомври 2020. Вести денес: 32
Во живо

ВМРО-ДПМНЕ на протест пред Регулаторната комисија за енергетика против поскапената струја

home Вести

Папата расчини двајца бискупи поради сексуално злоставување малолетници

Папата расчини двајца бискупи поради сексуално злоставување малолетници

Папата Франциско расчини двајца чилеански бискупи кои биле инволвирани во скандал со сексуална злоупотреба, соопшти денеска Ватикан.

Расчинети се надбискупите Франциско Хозе Кокс Хунеус од Ла Серена и Марко Антонио Орденес Фернандез од Икике.

Двајцата се расчинети бидејќи се тврди дека сексуално искористувале малолетни лица. За случајот имало многу докази, поради што канонското судење било непотребно.

Коронавирус