вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 116
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Папата нареди финансиска истрага на хорот на Систинската капела

Папата нареди финансиска истрага на хорот на Систинската капела

Папата Франциско нареди да се спроведе истрага за финансиски малверзации во работењето на познатиот хор на Систинската капела.

Според црковните власти, истрагата тајно се вршела во изминатите неколку месеци, а во нејзин фокус се свештениците кои се менаџер и директор на хорот.

Хорот на Систинската капела се смета за најстариот се уште активен хор во светот. Официјално формиран во 1471 година, тој произлегува од традицијата на црковните хорови формирани од папата Григориј Велики во 7-иот век.

(Миа)