понеделник, 17. јануари 2022. Вести денес: 158
home Вести

Папата ја прифати оставката на кардиналот обвинет за сексуално малтретирање деца

Папата ја прифати оставката на кардиналот обвинет за сексуално малтретирање деца

Папата Франциско ја прифати оставката на американскиот кардинал Теодор Мекерик од колеџот на Кардналите, откако Мекерик беше обвинет дека пред половина век сексуално малтретирал малолетник во Њујорк.

Папата воедно му нареди на Мекерик да се моли и да се покае за случајот. Мекерик (88) ги негира обвинувањата против него. Според обвинувањата, тој две децении малтретирал еден сега 60 годишен маж од Вирџинија, кој првпат бил нападнат кога имал 11 години. Мекерик е обвинет дека имал врска и со тројца возрасни мажи. Еден од лицата кои го обвинија Мекерик е поранешен свештеник кој вели дека надбискупот редовно го канел во куќа на плажа, каде што секогаш се случувало да има повеќе поканети луѓе отколку кревети и некој морал да спие со свештеникот.

Мекерик долго време беше сметан за еден од водечките дипломати на Католичката црква.

МИА

Коронавирус