недела, 5. декември 2021. Вести денес: 38
home Вести

Папата именуваше нов министер за економија

Папата именуваше нов министер за економија

Папата Франциск го именува за ватиканскиот министер за економија шпанскиот језуит Хуан Антонио Герера Алвес.

Тој доаѓа на местото на кардиналот Џон Пел, кој во Австралија е осуден за сексуално злоставување на две момчиња од црковниот хор.

Со тоа е потврдено дека Пел, кој е на отстуство од 2017 година, нема да се врати на функцијата. Пел во Мелбурнн отслужува шестгодишна казна и иако официјално нема ниту една функција, тој останува кардинал.

Функцијата министер за економија во Ватикан формално се нарекува префект на Секретаријатот за економија.

Коронавирус