среда, 23. јануари 2019. Вести денес: 0
home Вести

Папата Франциско: Војната предизвикува војна

Папата Франциско: Војната предизвикува војна

Папата Франциско го осуди убиството на Палестинците во близина на границата меѓу Појасот Газа и Израел и повика на дијалог, со цел да недвладеат правдата и мирот на Блиски Исток.

Тој нагласи дека „употребата на насилство нмикогаш не води кон мир“.

– Војната предизвикува војна, насилството предизвикува насилство, нагласи папата во молитва пред илјадиници луѓе и оцени дека насилството никогаш нема да донесе мир.

Папата Франциско ги повика двете страни и меѓународната заедница да ги удвојат напорите и да воспостават дијалог, правда и мир.

Папата Франциско во 2014 година го посети Израел и Палестинските територии.

Во протести на 14 мај, организирани поради дислоцирањето на Амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим израелската армија уби 58 Палестинци, а најмалку 2.700 се повредени.

МИА