понеделник, 17. јануари 2022. Вести денес: 158
home Вести

Папата Франциско со порака до младите: Сексот е голем дар од Бог

Папата Франциско со порака до младите: Сексот е голем дар од Бог

Папата Франциско пред младите Французи кажа дека сексот е голем дар од Бог, а не табу и дека треба да биде исполнет како животна, страствена љубов меѓу маж и жена.

Папата пред група млади католици од бискупијата во Гренобл повика да ја заштитат својата сексуалност од порнографија и други искушенија кои го одвојуваат сексот од љубовта.

Тој призна дека луѓето „паѓаат“ и прават гревови, но дека тоа не е „сексуалност од љубов“.

Според неговите зборови, сексот е дар од Бог, а не табу и има две цели- искажување љубов и створување живот.

Црквеното учење брани секс пред бракот и полови односи дозволува само меѓу сопружници.

Црквата се противи и на вештачката контрацепција.

Коронавирус