недела, 19. септември 2021. Вести денес: 25
АКТУЕЛНО

ЦРН РЕКОРД НА ПОЧИНАТИ ВО ЗЕМЈАВА: Денеска над 40 починати, НАЈМЛАДИОТ НА САМО 18 ГОДИНИ!

home Вести

Папата Франциско: Да се помолиме за неродените деца, за гладните и за оние кои држат оружје во рацете

Папата Франциско: Да се помолиме за неродените деца, за гладните и за оние кои држат оружје во рацете

Папата Францисико денеска, по повод верскиот празник Св. чeтиринаeсeт илјади младeнци oд Витлеем се огласи на неговиот Твитер налог со апел за молитви за децата.

– Да се помолиме денеска за децата на кои не им дозволуваат да се родат, кои плачат гладни, кои наместо играчки во рацете држат оружје, порача Папата.

Св. чeтиринаeсeт илјади младeнци oд Витлеем, се слави во сеќавање на убивањето на новороденчињата, кои според Библијата, ги наредил јудејскиот крал Ирод Велики, со цел да го пронајдат и да го убијат бебето Исус.

Коронавирус