вторник, 26. септември 2023. Вести денес: 57
home Вести

Папата Франциско: 2017 година ја расипаа војни, лаги и неправди

Папата Франциско: 2017 година ја расипаа војни, лаги и неправди

Папата Франциско оцени во новогодишното браќање дека минатата година ја расипале војни, лаги и неправда и повика луѓето да преземат одговорност за своите дела.

Тој истакна дека човештвото „ја расипало“ годината „на многу начини со смртни акции, лаги и неправди“.

Иако не спомена ниту една колективна случка, Папата оваа година говореше за најголемите проблеми во светот. Изрази и загриженопст поради зголемените тензии меѓу Западот и Северна Кореја проади развојот на нуклеарната програма.

На крајот од службата поглаварот на Римокатоличката црква прошета по Плоштадот Свети Петар во Ватикан поздравувајќи се и фотографирајќи се со верници.