сабота, 24. јули 2021. Вести денес: 98
home Вести

Папата Франциск се огласи по одлуката „Света Софија“ да стане џамија

Папата Франциск се огласи по одлуката „Света Софија“ да стане џамија

Папата Франциск денеска изјави дека е повреден од одлуката на Турција музејот Аја Софија да стане џамија и го осуди овој потег.

– Моите мисли одат во Истанбул. Мислам на Аја Папа Софија и многу сум повреден, рече папата за време на неделната молитва на плоштадот Свети Петар во Ватикан.

Како што најави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, Аја Софија како џамија ќе биде „отворена“ со џума (петочна молитва) на 24 јули. (МИА)

Коронавирус