среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 91
home Вести

Папата Франциск пристигна во Мосул

Папата Франциск пристигна во Мосул

Папата Франциск, на последниот ден од неговата посета на Ирак, денеска пристигна во ирачкиот град Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркиви, уништени од терористичката група Исламска држава и ќе одржи миса на отворено.

Ватикан се надева дека посетата на папата Франциск ќе ги охрабри христијаните да остан во Ирак и покрај повеќедецинските судири и нестабилност.

Папата од Ирак испрати порака за меѓуверска толеранција. Тој вчера оствари историска средба со ајатолах на шиитските муслимани , Али ал Систани.

Мосул е многу оштетен град за време на судирите со ИД, а поглаварот на Римокатоличката црква ќе се помоли и за сите жртви од војната во Ирак.

Коронавирус