четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 189
home Вести

Папата Бенедикт знаел за злоставувањето деца во надбискупијата во Минхен

Папата Бенедикт знаел за злоставувањето деца во надбискупијата во Минхен

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештениците кои малтретирале деца додека тој бил надбискуп на Минхен, се наведува во извештајот на адвокатската канцеларија Westpfahl Spilker Wastl (WSW) .

Според светските медиуми, папата Бенедикт Шеснаесетти бил надбискуп во периодот од 1977 до 1981 година, а овој извештај ги демантира неговите претходни тврдења дека не знаел ништо за скандалот.

-Тој бил информиран за сите факти, изјави адвокатот Мартин Пуш во Минхен, пренесува Си-Ен-Ен.

Коронавирус