вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 44
home Вести

Паника во Ватикан: Најблиските соработници на папата заразени со коронавирус

Паника во Ватикан: Најблиските соработници на папата заразени со коронавирус

Двајца кардинали, блиски соработници на Папата Франциск, кои често се во контакт со него се заразени со корона вирусот.

Конад Крајевски, кардиналот познат како протагонист на хуманитарните мисии во римските населби каде живеат сиромашните, прв доби позитивен тест за вирусот корона. Тој во петокот разговарал со папата, а не е познато дали бил во контакт со него последните денови.

Кардиналот во моментов е на преглед во римската болница „Џемели“, а Ватикан продолжува со потребното истражување и контрола на оние кои биле во контакт со кардиналот во последните денови.

Другиот кардинал позитивен на корона вирусот е преседател на заменик-претседателството, Џузепе Бертело, кој има над 70 години.

Утрово, папата имал две аудиенции со вработените во Вицекралството, а потоа ги поздрави со ракување и беше на многу блиско растојание.

Коронавирус