вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 1
home Вести

Панична потрага: Најмалку седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Панична потрага: Најмалку седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четири Јужнокорејци и три непалски водичи се водат како исчезнати, откако лавина погоди популарна планинска рута на непалските планини.

Наведено е дека досега се извлечени 30 планинари и дека се работи на спасување на останатите, а временските услови не одат во прилог на спасувачката операција.

Јужнокорејското министерство за надворешни работи соопшти дека лавината се случила вчера на висина од 3.230 метри, како и дека се исчезнати државјани на таа земја, две жени и двајца мажи, наставници кои во Непал работат како волонтери.

Лавината, според информациите од медиумите, ја погодила популарната планинска патека Анапурна.

Коронавирус