вторник, 27. октомври 2020. Вести денес: 10
home Вести

Пандемијата во САД не е ниту блиску до крајот

Пандемијата во САД не е ниту блиску до крајот

Директорот на американскиот Центар за контрола на болестите  и превенција, Роберт Редфилд денеска изјави дека пандемијата во САД не се ниту блиску до крајот.

Неговата изјава е спротивна на тврдењата претседателот на САД, Доналд Трамп дека епидемијата во земјата се ближи кон крајот.

-Не сме ниту блиску до крајот, посочи Редфилд.

Тој изрази и загриженост дека д-р Скот Атлас од работната група за Ковид-19 проследува неточни информации до Трамп.

-Се што кажува е неточно, истакна Редфилд, алудирајќи на Атлас.

Коронавирус