петок, 24. јануари 2020. Вести денес: 126
home Вести

Пакистан бара поголема улога на САД во сударот со Индија

Пакистан бара поголема улога на САД во сударот со Индија

Амбасадор на Пакистан во Вашингтон Асад Кан побара поголема улога на САД во намалување на тензиите меѓу Индија и Пакистан.

– Сакаме да видиме поголема вмешаност на САД, рече Кан.

Пред Индија и Пакистан, две нуклеарни сили кои од вторникот се на „воена нога“, сега стои предизвик да спречат ескалација на судирот пред работите да излезат од контрола, коментираат светските агенции.

Досега не е забележано двете земји, кои поседуваат атомски бомби, да извршуваат воздушни напади на територијата на другата.

– Се наоѓаме во непознати води, изјави за Би-Би-Си амбасадорот кој бил и советник на тројца пакистански премиери.