среда, 20. јануари 2021. Вести денес: 112
home Вести

Падна владата во Австрија: Себастијан Курц ја изгуби довербата на парламентот

Падна владата во Австрија: Себастијан Курц ја изгуби довербата на парламентот

Австрискиот парламент изгласал недоверба за владата на Себастијан Курц, по обвиненијата за корупција во кои главен актер бил сега веќе неговиот поранешен заменик, Хајнц-Кристијан Штрахе.

Скандалот на Ибица довел до распад на коалиционата влада.

Барањето за недоверба на владата го поддржале пратениците на социјалдемократите и десничарската Слободарска партија, која била во коалиција со Курц до пред една седмица.

Австриската владејачка коалиција меѓу Народната партија на Австрија на канцеларот Курц и Слободарската партија, ја потресол скандалот од 17-ти мај, кога во јавноста се појавиле видео-снимки на кои се гледа како вицеканцеларот и лидер на FPO Штрахе, бара мито од жена која наводно е внука на руски тајкун.

По скандалот Штрахе поднел оставка на сите политички функции, за да не и наштети на коалицијата. Тој остро ги критикувал снимките на целено политичко убиство, велејќи дека објавените делови се извадени од контекст

Курц брзо се дистанцирал од коалициониот партнер и повикал на вонредни избори, како единствен начин да се врати довербата во јавните институции.

Коронавирус