понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 142
home Вести

Пад од 97 отсто на патниците на аеродромот „Хитроу“ во април

Пад од 97 отсто на патниците на аеродромот „Хитроу“ во април

Аеродром Хитроу, најголемиот аеродром во Европа, соопшти денеска дека очекува бројот на патници во април да е намален за речиси 97 проценти.

Очекувањата им се дека бројот ќе остане мал бидејќи Владата спроведува мерки за борба против ширењето на новиот коронавирус.

Приходите за првиот квартал се намалија за 12,7 проценти на 593 милиони фунти (745 милиони американски долари), оперативната добивка падна за 22,4 проценти на 315 милиони фунти.

Хитроу соопшти дека има 3,2 милијарди фунти, што му овозможуваат да го задржи својот бизнис барем уште 12 месеци дури и без патници.

ЕУРО 2020

Македонија