вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 44
home Вести

Пад на вредноста на биткоинот по веста за новиот вид на коронавирус

Пад на вредноста на биткоинот по веста за новиот вид на коронавирус

Вредноста на дигиталната крипто валута – биткоин се намали за шест проценти по веста за брзото ширење на новиот вид на коронавирус во Велика Британија, што влијаеше и на вкупната состојба на финансиските пазари.

Една монета од оваа криптовалута во моментов вреди 22.290 долари, откако минатата недела ги достигна рекордните 24.339,75 долари, пренесуваа финансиките портали.

Најстарата и најголема криптовалута во светот според пазарната капитализација, биткоинот, на 17 декември за првпат ја надмина психолошката граница од 22. 000 американски долари.

Коронавирус