вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 112
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Пад на цената на златото

Пад на цената на златото

Вредноста на злато денеска првпат по деветнеделниот раст забележа пад на њујоршката берза „Комекс“.

Цената на златото за испорака во октомври се намали за 0,25 проценти или за 4,95 долари и се тргуваше за 1.965,45 долари за унца.

Вредноста на златото минатиот петок забележа историски рекорд од 2.089,2 долари за унца.

И цената на среброто за испорака во септември е намалена за еден отсто и се тргуваше за 22,442 долари за унца.