вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 84
home Вести

Пад на Биткоинот за 6,7%, падна вредноста и на Етериумот

Пад на Биткоинот за 6,7%, падна вредноста и на Етериумот

Затворањето на кинеските рудници придонесе за пад на најголемата криптовалута Биткоин за 6,7% и сега изнезува 33,113 долари. Ова е четврт пад на најпопуларната криптовалута во последните пет сесии.

Пад доживеа и Етериумот, кој се намали за 6,9% и сега вреди 2.045 долари.

Биткоинот во моментов вреди половина од рекордното ниво од скоро 65 илјади американски долари, во средината на април.

Една од наведените фактори е загриженоста на Кина да го намали рударството поради смртоносните несреќи со јаглен.

Коронавирус