недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Оздраве пациентот кој беше болен од коронавирус во Москва

Оздраве пациентот кој беше болен од коронавирус во Москва

Мажот кој беше позитивен на новиот коронавирус откако патувал во Италија, е отпуштен од болница во Москва откако оздравел, јавија локалните медиуми.

Според московскиот градоначалник Сергеј Собјанин, лекарите на 2 март потврдија дека еден жител на Москва е позитивен на новиот коронавирус откако престојувал во Италија.

Заменичката на градоначалникот Анастасија Ракова вчера изјави дека пациентот оздравел и наскоро ќе биде отпуштен од болница.

Смртоносниот вирус кој предизвикува пневмонија наречен Ковид-19 се појави во кинескиот град Вухан кон крајот на декември минатата година. Светската здравствена организација (СЗО) избувнувањето на коронавирусот го прогласи за меѓународна вонредна здравствена состојба.

Локални избори 2021