среда, 29. март 2023. Вести денес: 0
home Вести

Овој политичар е во затвор поради корупција, а од таму ќе биде кандидат за претседател

Овој политичар е во затвор поради корупција, а од таму ќе биде кандидат за претседател

Работничката партија на левиот центар го именуваше својот кандиат за претседателските избори во октомври поранешниот претседател на Бразил, Луис Лула да Силва кој моментно е во затвор поради корупција. Тоа било одлучено на конгресот на партијата.

Претседателските избори ќе бидат одржани заедно со парламентарните. Првиот круг од претседателските избори ќе се одржи на 7 октомври, а вториот на 28 октомври доколку ниту еден од кандидатиоте не добие повеќе од 50 отсто гласови.

Да Силва беше претседател од 2003 до 2010 година. Сега отслужува затворска казна од 9,5 години поради тоа што наводно прифатил лусузен стан од градежна фирма во замена за политички услуги, што тој негира. (МИА)

loading...