сабота, 10. април 2021. Вести денес: 51
home Вести

Овој маж во два наврати пукал кон полицијата: „Едноставно ги мразам“! (ВИДЕО)

Овој маж во два наврати пукал кон полицијата: „Едноставно ги мразам“! (ВИДЕО)

Американец, кој пукал кон двајца полицајци во Њујорк, а потоа отворил оган кон полициската станица , им кажал на истражителите дека го сторил тоа затоа што ги мрази полицајците.

Двајца полицајци беа повредени за време на овие инциденти, но го преживеаја нападот и се опоравуваат.

„Ова не е претерано дело или грабеж на продавница. Ова е обид за атентат“, рече Дермот Ша, комесар на њујоршката полиција.

„Немаше погреб со благодат Божја“, додаде тој.

Нападот во полициската станица беше снимен од надзорните камери, пренесува Си-Ен-Ен.

Напаѓачот е идентификуван како 45-годишен жител на Бронкс, Роберт Вилијамс. Тој најпрво застрелал двајца полицајци кои седеле во комбе во саботата навечер. Тој ранил еден од нив. Потоа влегол во полицискиот оддел во Бронкс во неделата наутро и отворил оган. Застрелал еден поручник во рака.

Според полициските информации, Вилијамс бил уапсен и осуден во 2002 година за обид за убиство. Во тој инцидент тој застрелал едно лице, украл возило, а потоа влегол во расправија со полицијата. Во 2017 година, тој бил ослободен на условна казна.

Коронавирус